Przebieg WEB 2009

Przybycie
W przeddzień rozpoczęcia Ewangelizacji do Polańczyka zaczęli przybywać zapowiedziani i oczekiwani głosiciele Dobrej Nowiny. Dzień upłynął na ostatnich przygotowaniach, sprzątaniu i przygotowywaniu miejsc noclegowych – starej plebanii i świetlicy Domu Strażaka w Polańczyku oraz świetlicy w Solinie. Przeglądaliśmy także materiały do wykorzystania (ulotki, ostatnie plakaty, flagi, banery) i oznaczyliśmy nasze miejsca przebywania emblematami chrześcijańskimi. Nasza Pani Szefowa objęła zarządzanie kuchni (na nadchodzący tydzień), rozłożyliśmy przywiezione materace i recepcja mogła przyjmować przyjeżdżających braci i siostry.
Wieczorem uczestniczyliśmy w Eucharystii celebrowanej w asyście kleryków przybyłych z Lubelskiego Seminarium oraz Diakona pracującego w Polańczyku.

Na szlaku
Byliśmy obecni nie tylko w okolicach Jeziora Solińskiego, ale także na Połoninach. Bezpośrednio po czuwaniu w Łopience 12-osobowa grupa Ruchu Światło-Życie z ks. Danielem Trojnarem, moderatorem diecezjalnym rozbiła swe namioty przy zabytkowej cerkwi, aby po krótkim odpoczynku wyruszyć stamtąd na zaplanowaną przez przewodników bieszczadzkich trasę.
Ewangelizatorzy wędrowni udali się w kierunku Kalnicy, skąd zostali przewiezieni na nocleg w Wetlinie.
Następnego dnia – w piątek – wyruszyli na Połoniny, aby dotrzeć na nocleg do Ustrzyk Górnych.
Sobotni plan zdobycia Tarnicy nie doszedł do skutku z powodu deszczowej pogody, dlatego zmoknięci wędrowcy udali się do Cisnej, aby uczestniczyć w koncercie ewangelizacyjnym „Testimonium„. Na nocleg powrócili do bezpiecznego i suchego Polańczyka.
Podczas wędrówki ewangelizatorzy trwali na modlitwie, dzielili się świadectwem radosnego życia chrześcijańskiego, zapraszali turystów do udziału w spotkaniach ewangelizacyjnych, w miejscach odpoczynku sprawowali Mszę św.

Dzień 1
Niedziela – pierwszy dzień naszej posługi stała się czasem bardzo wypełnionym. Rozeszliśmy się w trzy gościnne miejsca – okoliczne parafie, aby podczas Mszy św. modlić się i dzielić mocnym przeżywaniem wiary. Do Leska udał się ks. Marek – neoprezbiter z nieliczną jeszcze grupą ewangelizatorów oazowych, do parafii Bóbrka (i dwóch kościołów filialnych: Soliny i Orelca) udała się ekipa zamieszkujących w Solinie Dzieci Światłości. Pod nieobecność ks. Grzegorza, dyrektora Szkoły Dzieci Światłości towarzyszył im ks. Janusz Krygowski. Na miejscu w Polańczyku pozostała grupa Szkoły Nowej Ewangelizacji i RAM-u, aby dawać świadectwo wraz z ks. Janem Spierewką, przybyłym z diecezji pelplińskiej (Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Piotra). W czasie głoszenia Słowa Bożego wykorzystywaliśmy „pomniki” oraz dzieliliśmy się osobistym świadectwem życia. Zapraszaliśmy także do udziału we wspólnej modlitwie (szczególnie na Eucharystii oraz adoracji Najśw. Sakramentu) w rozpoczynającym się tygodniu oraz w planowanych wydarzeniach – projekcjach filmowych, spotkaniach i koncertach,
Po południu czas przeznaczyliśmy na koncerty – w amfiteatrze leskim wystąpił młody zespół „Geo” z Jaroslawia, po nim zaś profesjonalni muzycy z zespołu „Holy Noiz„, znanego już z występu podczas tegorocznego Spotkania Młodych w Przemyślu. Pomimo niezbyt przychylnej pogody wykonawcy wytworzyli szczególnie ciepłą i modlitewną atmosferę.

Dzień 2
Poniedziałek to pierwszy dzień naszego przygotowania duchowego – rekolekcji, które prowadziła ekipa Katolickiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji „Dzieci Światłości” z ks. Grzegorzem M. Korczakiem, dyrektorem Szkoły. W przedpołudniowym czasie dzielili się z nami duchowością o. Daniela Ange i szkoły Jeunesse-Lumiere, zapraszając do wytrwałej modlitwy adoracyjnej i kontemplacyjnej, aby móc iść i głosić.
Po obiedzie nastąpił czas warsztatowego przygotowania wyjść ewangelizacyjnych – planowanie i projektowanie scen i pomników a także przygotowanie wieczornej posługi podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Mariusz Ryba.
Po Mszy św. odbyły się dwie projekcje filmowe – w Cisnej w GCKiE zaprezentowano film „Maria Magdalena„, zaś w Polańczyku na parkingu grupa „Dzieci Światłości” podzieliła się przygotowanym przez Szkołę spektaklem (zarejestrowanym elektronicznie) „Zraniony Pasterz” na podstawie książki o. Daniela Ange.

Dzień 3
Wtorkowe przedpołudnie to kolejne spotkanie rekolekcyjne, po obiedzie czas na dalszy ciąg pracy warsztatowej oraz zapraszania przebywających w Polańczyku i Solinie na nasze spotkania ewangelizacyjne. Przed Eucharystią wieczorną każdego dnia kierujemy do naszego Pana wspólnotową modlitwę uwielbienia, wychwalając Go we wszystkich Jego dziełach. Po Mszy św. udaliśmy się na parking w Polańczyku, gdzie uczestniczyliśmy w seansie filmowym „Maria Magdalena„.

Dzień 4
We środę do południa kończyliśmy spotkania rekolekcyjne, radując się obecnością wśród nas Jezusa Eucharystycznego. Oddawaliśmy Mu cześć w modlitwie osobistej oraz we wspólnym uwielbieniu w procesji do kościoła parafialnego w Polańczyku.
Popołudnie stało się wielkim przygotowaniem do wieczornej i nocnej modlitwy w Łopience. O godz. 18.00 wyruszyliśmy autokarem oraz kilkoma samochodami do miejsca naszego czuwania, zabierając ze sobą świece oraz ciepłe okrycia.
Czuwanie rozpoczął o godz. 20.00 znany już i towarzyszący nam od niedzieli zespół „Holy Noiz„, który tym razem wystąpił akustycznie, proponując udział we wspólnej modlitwie. Koncert zespołu stał się pięknym spotkaniem modlitewnym, wprowadzając nas do całości nocnego uwielbienia. Po koncercie nastąpił czas modlitwy liturgicznej – ks. Daniel Trojnar poprowadził Nieszpory i podzielil się z nami Bożym Słowem. Pierwsza część naszej modlitwy prowadzonej przez Pawła i Dorotę z RNŻ oraz wspólnotę Odnowy w Duchu Św. z Beska zakończyła się przygotowaniem do Eucharystii, przed którą ks. Piotr Bartnik opowiedział nam historię cerkwi w Łopience.
Mszę św. pod przewodnictwem ks. Janusza Krygowskiego, który także wygłosił homilię, celebrowało 7 kapłanów, m. in. ks. Łukasz z Rzeszowa, który przybył specjalnie na naszą modlitwę. Po Mszy św. przyszedł czas na przerwę dla odświeżenia sił, które skutecznie umocniły przywiezione przez dobrych ludzi z Cisnej bigos, kawa i herbata.
Ostatnią część naszej modlitwy uwielbienia zakończył wykonany uroczyście Hymn ku czci Bogurodzicy – Akatyst. Łopienkę pożegnaliśmy po godz. 4.00 w czwartkowy świt.

Dzień 5
Czwartkowy dzień częściowo przeznaczyliśmy na odpoczynek po nocnym czuwaniu. Tuż przed południem w kościele w Polańczyku rozpoczęła się twająca do wieczornej Mszy św. adoracja Jezusa Eucharystycznego. Z tego Daru skorzystało wielu z nas, włączali się do tej osobistej modlitwy także odwiedzający świątynię turyści i wczasowicze.
Po południu udaliśmy się na ulice Polańczyka i Soliny, aby przez manifestację radości chrześcijańskiej, przy śpiewie uwielbienia oraz przez obrazy-pomniki, świadectwa i rozmowy ogłosić, że Jezus żyje i jest pośród nas. W tej atmosferze przeżywaliśmy także Mszę św., po której wspólnota z Beska zaprosiła wszystkich na Wieczór Chwały przy polowym ołtarzu.

Dzień 6
Piątek stał się dniem intensywnego wyjścia ewangelizacyjnego, zarówno na ulice jak też na plaże i wody Jeziora Solińskiego. Z radością i śpiewem wzywaliśmy do „podłączenia się do Jezusa”, i do słuchania (i czytania) Jego Słowa, skierowanego do każdego z nas osobiście. Przez obrazy-pomniki zapraszaliśmy do refleksji nad naszym życiem, do zbliżenia się ku Jezusowi i skorzystania z Jego daru miłości.
Trwaliśmy również przez cały dzień przy Jezusie Eucharystycznym, powierzając Mu wszystkich, którzy Jego pomocy i miłosierdzia potrzebują, a do których i my zostaliśmy posłani.
Wyruszyliśmy także na wody Jeziora Solińskiego, jedni – jak ks. Marek z s. Agnieszką i innymi – wypłynęli na wodnych rowerkach, niosąc na flagach i banerach Radosną Nowinę, że Jezus żyje. Bardziej zaawansowani żeglarsko – jak ks. Grzegorz z ekipą, jak sama nazwa wskazuje, wodną, bo z Łodzi – wypłynęli na Jezioro jachtem otrzymanym dzięki życzliwości Elektrowni Wodnych.
Powróciliśmy na wieczorną modlitwę i Mszę św. pod przewodnictwem ks. Grzegorza, który wezwał nas do wyrywania chwastów zła i grzechu z naszych serc, ukazując to przez wyrazisty obraz ostów przyniesionych z pól.
Bezpośrednio po Eucharystii wyruszyliśmy drogami Polańczyka na Drogę Krzyżową, prowadzoną przez ks. Mariusza. Rozważania kolejnych stacji były formą świadectwa wielu z nas, ukazujących Jezusa w życiu i zapraszających do zbliżania się do Niego.

Dzień 7
W sobotę pośród deszczowej pogody nadal pragnęliśmy dzielić się Dobrą Nowiną o Jezusie. Nie mogliśmy jednak wykorzystać dośwaidczeń dnia poprzedniego, więc udaliśmy się z filmem „Most” i radosnym orędziem Zbawienia do sanatoriów w Polańczyku oraz do Domu Rekolekcyjnego w Myczkowcach.
Wielu z nas wykorzystało również pogodowe utrudnienia dla osobistej rozmowy z Jezusem przy Najśw. Sakramencie.
O godz. 17.00 w świetlicy Remizy OSP rozpoczęło się interesujace spotkanie z p. Andrzejem Wronką, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w sprawach magii, wróżbiarstwa i opętania. Po spotkaniu była okazja do pytań i osobistych rozmów z p. Wronką do godziny rozpoczęcia Mszy św., której przewodniczył ks. Mariusz Ryba.
Sobotni wieczór stał pod znakiem koncertów ewangelizacyjnych – w centrum Cisnej wystąpił zespół „Testiomonium„, któremu towarzyszyła ekipa Ruchu Światło-Życie z ks. Danielem Trojnarem, powracająca ze szlaku bieszczadzkiego. W Polańczyku na parkingu zaprezentował się zespół rocka chrześcijańskiego „Katolika Front„. Na wieczorny koncert przybyła też grupa oazowa diecezji bielsko-żywieckiej, przeżywająca swe rekolekcje w pobliskiej Wołkowyi.
Koncerty zakończyły się wspólną modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem.

Dzień 8
Niedziela była dniem zwieńczenia naszego tygodnia głoszenia Jezusa, szczególnie przez udział w uroczystej Eucharystii. Celebracji przewodniczył J.E. Ks. Arcybiskup Józef Michalik, Metropolita Przemyski i główny Patron inicjatywy Bieszczady dla Jezusa. Wraz z nim sprawowali Mszę św. księża proboszczowie bieszczadzcy i kapłani-ewangelizatorzy WEB. W skierowanym do nas Słowie Ks. Arcybiskup ukazał potrzebę nieustannego dawania świadectwa w dzisiejszym świecie. Na zakończenie Ks. Arcybiskup otrzymał znaki WEB – koszulkę i identyfikator.
Po Mszy św. nastąpiło pamiątkowe zdjęcie przy ołtarzu polowym i obiad, a po nim mieliśmy okazję do spotkania z ks. Arcybiskupem w świetlicy Remizy OSP. Przedstawiliśmy nasze działanie w formie prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez naszych kleryków, a po rozmowach i wywiadach (dla Radia FARA oraz dokumentacji filmowej) pożegnaliśmy dostojnego Gościa.
Popołudnie niedzielne to czas ostatnich koncertów – w Cisnej gościł zespół „Katolika Front„, natomiast w Polańczyku zagrały zespoły „Pora Wiatru” i „Testimonium„.
Wieczorna modlitwa po koncertach zakończyła ostatecznie WEB 2009.