Organizatorzy

Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła jest wizją duszpasterską, która proponuje konkretny program pastoralny o nazwie „Redemptoris Missio”.
W naszej archidiecezji od 1997 roku rozpoczęto starania o utworzenie Szkoły Nowej Ewangelizacji. Najpierw zawiązała się seminaryjna wspólnota ewangelizacyjna, po połączeniu wysiłków ze wspólnotą „Adonai” samodzielnie zaistniała Wspólnota Nowej Ewangelizacji, która przeprowadziła wówczas szereg rekolekcji i kursów ewangelizacyjnych a wraz z działającym przy wspólnocie „Adonai” zespołem „Magnus Dei” (później „Salvator”) zagrano wiele koncertów ewangelizacyjnych.
Wraz z promulgacją Synodu Archidiecezji Przemyskiej działalność Szkoły została wpisana w program pracy duszpasterskiej naszej archidiecezji. Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, Metropolita Przemyski w piśmie z dnia 23 lutego 2001 roku oficjalnie aprobował i zatwierdził działalność Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła.
Ofertą szkoły są miedzy innymi: kursy ewangelizacyjne (także dla poszczególnych wspólnot i ruchów), rekolekcje szkolne, rekolekcje i misje parafialne, rekolekcje przed bierzmowaniem, a szczególną inicjatywą jest koordynacja dzieła Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów.

Katolickie Stowarzyszenie UNUM powstało dla dzieła ewangelizacji, pierwotnie łącząc Wspólnotę Ewangelizacyjną „Adonai” oraz Ruch Światło-Życie. Po utworzeniu Szkoły Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Ap. stało się środowiskiem reprezentującym Szkołę wobec prawa cywilnego, wspierając ją szczególnie materialnie oraz instytucjonalnie. Dla dzieła ewangelizacji UNUM pozyskuje środki oraz występuje w imieniu inicjatyw Szkoły wobec innych instytucji. Członkowie Stowarzyszenia wywodzą się ze środowiska Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Ruch Apostolstwa Młodzieży powstał w Archidiecezji Krakowskiej w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza Ks. Kard. Karola Wojtyły i zwany był Grupami Apostolskimi. Na teren Archidiecezji Przemyskiej Ruch został przeniesiony dzięki staraniom Ks. Franciszka Rząsy, Diecezjalnego Duszpasterza i Moderatora Ruchu w 1984 roku. W 1994 roku moderatorem Ruchu został mianowany ks. Jan Mazurek.
W okresie działalności Ruchu prowadzono szereg inicjatyw w Archidiecezji (pielgrzymki, konkursy, spotkania, zjazdy formacyjne, czuwania modlitewne itp.), prowadzono pracę formacyjną w parafiach oraz tygodniowe rekolekcje formacyjne dla dzieci i młodzieży. Staraniem Ruchu powstał Dom Rekolekcyjny im. Jana Pawła II w Ustrzykach Górnych, wg statutu przeznaczony głównie dla młodzieży z RAM-u. 4 grudnia 2003 roku Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidecezji Przemyskiej został podniesiony do rangi Stowarzyszenia. Moderatorem Stowarzyszenia został ks. Jan Mazurek, a zastępcą moderatora ks. Mariusz Ryba.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat) a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Podstawowe metody realizacji programu formacyjnego to: metoda „światło-życie”, oaza rekolekcyjna i mała grupa formacyjna.
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (1921 – 1987).
Podczas WEB 2009 grupa oazowa (12 osób) z moderatorem diecezjalnym ks. Danielem Trojnarem prowadziła ewangelizację na szlaku bieszczadzkim – od Łopienki przez Połoniny do Ustrzyk Górnych i Cisnej.

Wspólnota Ewangelizacyjna ADONAI powstała w 1999 r. w Gorliczynie k/Przeworska. Tworzyli ją młodzi ludzie wzrastający w formacji duchowej wspólnot młodzieżowych (oazy, RAM-u itp.), którzy uczestniczyli w rekolekcjach i kursach ewangelizacyjnych („Filip”, „Paweł” itd.). Celem wspólnoty była formacja wewnętrzna i przygotowanie do prowadzenia rekolekcji oraz różnego rodzaju inicjatyw ewangelizacyjnych. Od 2001 współdziałała w Katolickim Stowarzyszeniu UNUM i Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Ap. W latach 2000 – 2006 w łączności ze wspólnotą ADONAI działał zespół muzyczny SALVATOR, którego misją stało się prowadzenie koncertów ewangelizacyjnych. Współpracuje z SNE podczas Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów.

Katolicka Szkoła Kontemplacji Ewangelizacji Młodych DZIECI ŚWIATŁOŚCI, która istnieje w Łodzi, to filia szkoły JEUNESSE-LUMIERE, założona przez o. Daniela-Ange w 1984 roku. 20 lat później jednej z polskich absolwentek Szkoły udaje się zrealizować marzenie życia, by powstała filia francuskiej Szkoły w Polsce. Ks. Grzegorz M. Korczak żywo interesował się duchowością Szkoły i dzięki życzliwości Arcybiskupa Łódzkiego Władysława Ziółka został oddelegowany do prowadzenia Szkoły.
Szkoła to czas rocznej formacji przeznaczonej dla osób między 18 a 30 rokiem życia, posiadających już pewne doświadczenie życia chrześcijańskiego. Celem Szkoły jest pomoc w osiągnięciu dojrzałości chrześcijańskiej, wspieranie rozeznania własnego powołania, formowanie młodych ewangelizatorów młodzieży.
Podczas WEB 2009 Szkoła prowadziła rekolekcje dla ewangelizatorów oraz własny program ewangelizacyjny jako jedna z trzech samodzielnych wspólnot.

Katolicka Odnowa w Duchu Św. Znane z czasów apostolskich ożywienie charyzmatyczne pojawiło się ponownie na początkach XX wieku. Pierwszym spektakularnym doświadczeniem wylania Ducha Świętego w Kościele katolickim były wydarzenia z 17-19 lutego 1967, w których uczestniczyli studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Duquesne w Stanach Zjednoczonych. W czasie spotkań mających na celu rozważanie Pisma Świętego i wspólną modlitwę, przy udziale przedstawicieli braci odłączonych, pierwsi katolicy przeżyli chrzest w Duchu Świętym i modlitwę w językach.
Odnowa w Duchu św. (szczególnie wspólnota z Beska) uczestniczy w WEB przez modlitwę osobistą i wspólnotową oraz prowadzenie spotkań modlitewnych (czuwanie w Łopience, wieczór chwały w Polańczyku) podczas ewangelizacji.