Przebieg WEB 2004

Dzień pierwszy rozpoczął się porannym wstawaniem naszej ekipy, zaplanowanym poprzedniego wieczoru na godz. 7.30. Po szybkim śniadaniu zgromadziliśmy się w świątyni parafialnej pw. Św. Stanisława Bpa na modlitwę Jutrzni, poprzedzoną osobistym stawaniem przed Bogiem.
Jutrznię recytowaną poprowadził ks. Mirosław Zając w asyście kl. Marcina. W katechezie ks. celebrans zachęcił nas do stałego wysiłku w odnajdywaniu i głoszeniu Bożej Miłości. Na zakończenie modlitwy porannej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu do całodniowej adoracji.
O godz. 11.00 rozpoczęły się w sali Gminnego Centrum Kultury i Ekologii (GCKiE) warsztaty tańca ewangelizacyjnego prowadzone przez Bernadetę „Bernaś” Tomoń. Po wstępnej modlitwie dziękczynienia Bogu za wszelkie dary – szczególnie za dar ciała, które może służyć oddawaniu czci Bogu oraz prośby, aby wszelkie działania ludzkie prowadziły ku większej chwale Bożej – Bernaś przedstawiła teoretyczne podstawy tańca religijnego, modlitwy tańcem oraz przeszła do praktycznego ukazania takiej modlitwy na przykładzie tańca izraelskiego, do którego zaprosiła wszystkich uczestników.
Przy ołtarzu polowym o godz. 13.00 zgromadzili się uczestnicy warsztatów teatru i pantomimy. Prowadzenie objął ks. Janusz Krygowski z Marcinem i Gosią, którzy na początku przedstawili obraz ewangelizacyjny „Kurtka„. Po zakończeniu pantomimy nastąpiło omówienie jej treści (scenariusza) oraz formy wizualnej i podkładu muzycznego, który wykonywał Maciej na gitarze akustycznej. Na przykładzie prezentowanego obrazu prowadzący podali podstawowe zasady przygotowania i przedstawienia pantomimy ewangelizacyjnej, jakimi są wolność od grzechu ciężkiego wykonawców, modlitwa, jasność i przejrzystość formy, koncentracja na ukazaniu uczuć i przeżyć przez mimikę twarzy, spojrzenia i gesty. Gosia i Marcin podzielili się swoimi odczuciami i wrażeniami doznawanymi w czasie prezentacji obrazu, po czym tę samą pantomimę przedstawiła z Marcinem Kasia.
Godzinę Miłosierdzia Bożego (15.00) przeżyliśmy w świątyni przed obecnym pod postacią chleba Chrystusem Eucharystycznym, wołając do Niego słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego, prowadzonej przez kl. Marcina.
Przed godziną 17.00 przybyła do nas ekipa Radia Fara z Przemyśla, która rozpoczęła relacje i transmisje z naszych spotkań i modlitw, szczególnie Eucharystii o godz. 18.00, którą koncelebrowało trzech kapłanów – ks. Janusz Marszałek, ks. Mirosław Zając i ks. Janusz Krygowski. Ks. Janusz Marszałek w słowach homilii opartej na perykopie ewangelicznej spotkania Jezusa z Nikodemem przypomniał podstawową prawdę: „”Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.”
Dzień zakończył się przy ołtarzu polowym obok świątyni przy ekranie filmowym, na którym ukazały się obrazy z koncertów m. in. Arki Noego.

Drugi dzień rozpoczęliśmy modlitwą brewiarzową Jutrzni. W czasie modlitwy krótką katechezę wygłosił ks. Janusz Marszałek. Wychodząc z tekstu czytania (Rz 12, 1-2) mówił o Bożej Miłości i o grzechu który nam owej Miłości nie pozwala doświadczać w życiu codziennym.
Kolejnym punktem programu były warsztaty bębniarskie, prowadzone przy ołtarzu polowym przez Mateusza Bilnika, który jest studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także muzykiem w zespole BJT – (Być Jak Tata)
Równolegle do warsztatów muzycznych prowadzona była także ewangelizacja uliczna. W czasie jej trwania członkowie Wspólnoty ADONAI, pod duchową opieką księży uczestniczących w akcji szli głosić Dobrą Nowinę o Zbawieniu tym wszystkim, którzy gotowi byli słuchać.
Bezpośrednio po modlitwie uwielbienia, wspólnie przeżywaliśmy Eucharystię. Natomiast o godzinie 19.30, w sali Gminnego Centrum Kultury i Ekologii, odbył się autorski spektakl teatralny zatytułowany „Nienasycenie duszy„, przygotowany przez miejscową młodzież pod kierunkiem mgr Doroty Czarskiej, dyrektora Galerii Ikony i Rzeźby w Cisnej.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy o godzinie 9.00 modlitwą Jutrzni, którą poprowadził i Słowo Boże wygłosił ks. Janusz Marszałek. W swojej katechezie nawiązał do hasła przewodniego dzisiejszych rozważań: Dialog Miłości.
Po modlitwie odbywały się warsztaty plastyczne, warsztaty pantomimy, oraz kolejne z serii warsztatów bębniarskich.
Tak jak każdego dnia, w kościele parafialnym była możliwość się adoracji Najświętszego Sakramentu.
Ekipy wyruszyły także na teren Cisnej, aby śpiewem, pantomimą, świadectwem radości głosić wielkie dzieła Boże.
Po wieczornej modlitwie uwielbienia ks. Mirosław Zając sprawował Eucharystię, natomiast o godzinie 21.00 w zabytkowej cerkwi w Łopience rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne, które poprowadzili ludzie z naszej wspólnoty ADONAI.
Program czuwania był następujący:
21.00 – Apel Jasnogórski i Nieszpory
22.00 – Modlitwa uwielbienia
23.00 – Eucharystia
0.30 – Modlitwa dziękczynienia i prośby o Ducha Św.
3.00 – Akatyst – Hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny
4.00 – zakończenie czuwania i powrót do Cisnej

Poranek Czwartego dnia zastał nas w Łopience po czuwaniu modlitewnym, gdy około 5.00 wyruszyliśmy do naszego domu, aby odpocząć po całej nocy.
Adoracja w tym dniu rozpoczęła się o 12.00, a o 12.30 Bernaś poprowadziła kolejne warsztaty tańca. Równocześnie wyruszyła grupa na ewangelizację uliczną. O 15.00 skierowaliśmy ponownie nasze prośby do Bożego Miłosierdzia w kościele parafialnym.
O 18.00 po modlitwie dziękczynnej uczestniczyliśmy w Eucharystii, podczas której rozważyliśmy słowo Boże w temacie dnia: Jezus – wiara i nawrócenie. Prawdę o naszej duchowej ślepocie ukazała nam Ewangelia o uzdrowieniu niewidomego.
Wieczorem ponownie zasiedliśmy przed ekranem filmowym ustawionym przy ołtarzu polowym, aby spotkać się ze Zbawicielem w obrazie „Jezus” wg Ewangelii Łukasza.

Piątego dnia po modlitwie Jutrzni z katechezą, w której usłyszeliśmy o ogromnej Ofierze Miłości , jaką jest Krzyż Jezusa, i rozpoczęła się adoracja.
W sali GCKiE o godz. 11.00 zgromadzili się prowadzący warsztaty pantomimy, w czasie których utworzono nowy obraz – wg pomysłu Gosi – zatytułowany później „Śmieciarz„. Zajęcia upłynęły na udoskonalaniu nowej pantomimy, ubogacając ją o nowe elementy.
W tym czasie dziesięcioosobowy zespół ewangelizacji ulicznej wraz z ks. Mirosławem i klerykiem Marcinem wyruszył w nietypową trasę – przejazd kolejką wąskotorową , w czasie którego ponownie ogłaszał wielkość i potęgę Boga i Jego Miłości.
Godzina Miłosierdzia – godz. 15.00 – zgromadziła nas ponownie na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Eucharystia, która jak co dnia rozpoczęła się po wspólnej modlitwie dziękczynnej, znów skierowała nasze rozważania ku Jezusowi, który na Krzyżu składa największą ofiarę – swojego życia.
Wkrótce po Eucharystii, o godz. 20.00 wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową, w której towarzyszyli nam mieszkańcy Cisnej oraz turyści. Rozważania przygotowane i odczytane przez braci i siostry ze Wspólnoty ADONAI umożliwiły nam przeżycie wielkiej miłości Jezusa, który dla każdego z nas ponosi śmierć krzyżową. Drewniany krzyż niesiony był kolejno przez mężczyzn, kobiety, młodzież, kapłanów, przez ostatni odcinek drogi krzyż dźwigały dzieci.
Droga zakończyła się stacją piętnastą – radością zmartwychwstania oraz wspólną modlitwą.

Dzień szósty i siódmy (sobota i niedziela) to dni koncertów ewangelizacyjnych, które ukoronowały podjęte dzieło Festiwalu-Ewangelizacji. To także dni podsumowania i powierzenia Bogu ludzi i wspólnot, które miały w nim swój udział.
W sobotę po modlitwie porannej – Jutrzni – przystąpiliśmy do ostatnich zajęć, jakimi były prowadzone przez Bernaś warsztaty, które zaowocowały przygotowaniem modlitewnego tańca, ukazanego później (w czasie koncertów) oczom zgromadzonej widowni.
Równocześnie trwały przygotowania techniczne do wieczornych koncertów, które rozpoczynały się o godz. 19.00. Przedtem jednak (o godz. 17.00) wszyscy zgromadzili się na Eucharystii, aby raz jeszcze uwielbić Pana i dziękować Mu za dokonywane dzieła.
Koncerty zainaugurował zespół Salvator, który po słowie wypowiedzianym przez prowadzących koncerty Ira i Bernaś przedstawił bogaty program muzyczny, a wraz ze Wspólnotą ADONAI także wizualny – poprzez obrazy „Winny krzew” oraz „Śmieciarz” – owoc warsztatów pantomimy, a także taniec ewangelizacyjny.
Drugą muzyczną ekipą na scenie był zaproszony zespół „Etna„.
W czasie koncertów zarówno w sobotę jak i w niedzielę trwała loteria fantowa, w której można było wygrać ponad 200 atrakcyjnych nagród – od drobnych upominków szkolnych aż po płyty i koszulki zespołów występujących oraz bilety na przejazd kolejką wąskotorową.

Niedziela – ostatni dzień Festiwalu. W godzinach przedpołudniowych przybył oczekiwany Gość – Ks. Abp Józef Michalik, który wraz z Ks. Dziekanem Mieczysławem Bąkiem, Ks. Januszem Marszałkiem – Proboszczem Cisnej (i równocześnie głównym odpowiedzialnym za Wakacyjną Ewangelizację Bieszczad) i przybyłymi kapłanami celebrował uroczystą Eucharystię przy ołtarzu polowym. W asyście liturgicznej znaleźli swoje miejsce ewangelizatorzy ze Wspólnoty ADONAI, oprawę muzyczną poprowadzili członkowie zespołu Salvator.
Po także uroczystym obiedzie na plebanii, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Pani mgr Renata Szczepańska – Wójt Gminy Cisna, Pan mgr Zygmunt Pelczar – wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz przedstawiciele Wspólnoty ADONAI, dokonaliśmy pamiątkowego zdjęcia z Ks. Arcybiskupem.
Wieczorną część dnia wypełnił koncert zaproszonych zespołów. Jako pierwszy na scenie pojawił się znany już w Cisnej zespół „Illuminandi„.
Podczas koncertu – podobnie jak poprzednio – pojawiły się pantomimy: „Śmieciarz” i „Prezent” oraz tańce ewangelizacyjne.
Następnym oczekiwanym wykonawcą był zespół „Armia„, ze znanym liderem Tomkiem Budzyńskim „Budzym”.
Późnym wieczorem po zakończeniu koncertów zespoły oraz posługująca wspólnota udały się na spoczynek, kończąc wydarzenie ewangelizacyjne w Bieszczadach pod nazwą Festiwal Form Alternatywnych.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas w tym dziele wspierali – szczególnie modlitwą.
Chwała Panu!